Wymiana filtra kabinowego w skodzie RAPID 1,2 MPI

Samodzielna wymiana filtra kabinowego w skodzie RAPID 1,2 MPI.

Do wymiany wybrałem filtr firmy MAN CU26010


1 - Dostęp do tego filtra jest od strony pasażera, po schyleniu się pod schowek oczywiście po stronie pasażera naszym oczom pojawi się widok.

2 - Aby odbezpieczyć osłonę filtra kabinowego, musimy odchylić osłonę materiałową, która po prawej stronie jest przykręcona widoczną śrubką  - próbowałem ją odkręcić , ale po chwili kręcenia zrezygnowałem z powodu kręcenia się jej bez widocznego rezultatu. Przypuszczam ze jest to tylko ładna zatyczka którą powinno się wyrwać - ja z tego zrezygnowałem odchylając tylko osłonę.

3 - W celu demontażu osłony filtra, przesuwamy widoczne opaski do siebie, tak aby znalazły się w środkowej części. Teraz możemy usunąć delikatnie osłonę w duł.

4 - Zdemontowana osłony filtra kabinowego - widoczne zabrudzenie usuwamy przed zamontowaniem.

5 - Teraz musimy wysunąć filtr kabinowy - na zdjęciu widok filtra po zdemontowaniu osłony - delikatnie go chwytamy i wysuwamy w duł - filtr nie posiada ramki, dlatego musimy uważać aby się nie rozerwał - robimy to delikatnie.

 

6 - Widok filtra kabinowego tuż przed wyjęciem.

7 - Widok filtra starego i nowego po 13 miesiącach używania.

8 - Przed zamontowanie musimy zwrócić uwagę na sposób zamontowania nowego filtra, ponieważ dmuchawa znajduje się po prawej stronie, nowy filtr wkładamy ze strzałką skierowaną w stronę kierowcy !

9 - Delikatnie wsuwamy nowy filtr, w moim przypadku podczas wsuwania, filtr się zahaczył i musiałem go ponownie wsunąć, ale za drugim razem pochyliłem filtr na początku lekko pod kątem w kierunku silnika. Filtr jest bardzo giętki - użycie siły nie jest wskazane z powodu możliwości uszkodzenia filtra. Uwaga - filtr nie chowa się całkowicie i wystaje ok 8 milimetrów na dole - to informacja dla tych którzy by próbowali go wsunąć całkowicie. Na zdjęciu zamontowany nowy filtr kabinowy przed założenie osłony.

10 - Na koniec zakładamy osłonę filtra kabinowego, przesuwamy opaski z pozycji środkowej na zewnątrz, zwracają uwagę czy złapały prowadnice. Umieszczamy materiałową osłonę na swoim miejscu. Widok po udanej wymianie filtra kabinowego.

KONIEC